REGULAARSE FÜÜSILISE KOORMUSEGA VÄHI VASTU!

Füüsilise  koormuse, kehalise aktiivsuse soodsast mõjust tervisele räägitakse kõikjal – fitness on saamas paljusele oluliseks osaks elust. Just tänu füüsilisele koormusele püsib inimene heas vormis ning  arstid ja teadlased on leidnud palju tõestust selle kohta, et regulaarne füüsiline koormus ja tervislikud eluviisid võivad ära hoida mitmeid haigusi, mis hilisemas eas vaevama võivad hakata.

Uuringu käigus analüüsisid teadlased 110 599 naise andmeid, vanusevahemikus 22 ja 79 aastat ja kellel ei olnud varasemalt esinenud rinnavähki. Uuring algas 1995. aastal, mil hakati koguma üksikasjalikku informatsiooni uuringus osalevate naiste liikumisharjumuste ajaloo ja käesoleva aja liikumisharjumuste kohta.

Teadlased keskendusid suure ja keskmise pingutusega füüsilise tegevuse mõjule, samuti ka sellele, kui palju teeb iga naine nädala jooksul trenni alates keskkooli vanusest kuni pensionieani (või naise eani uuringu lõppemise ajal 2002. aastal). Järelkontroll kestis veel 6 ja pool aastat ning selle aja sees diagnoositi invasiivne rinnavähk 2649 naisel ja 593 lokaalse rinnavähi juhtumit, mis tähendab, et vähk ei levinud teistesse rinnakudedesse.
Invasiivse rinnavähi risk vähenes nende naiste seas, kelle füüsiline koormus oli intensiivne ja nad tegelesid näiteks ujumise, sörkjooksuga või aeroobikaga rohkem kui viis tundi nädalas. Sarnased tulemused olid ka lokaalse rinnavähi riski puhul. Mitmete teiste uuringute põhjal on soovitatud naistel teha intensiivset füüsilist trenni vähemalt 3–4 tundi nädalas. Nii et jätka treenimist!

Allikas: ajakiri Fitness Hers www.hers.ee

Leave a comment

Your email address will not be published.


*